Kaskader filmowy bierze udział w filmach i widowiskach telewizyjnych, zastępując aktorów podczas sytuacji i scen
14 niebezpiecznych (zagrażających zdrowiu i życiu) oraz trudnych, wymagających wysokiej sprawności fizycznej lub specjalnych umiejętności i doświadczenia. Takie sceny mogą przedstawiać między innymi walki, skoki z dużej wysokości, upadki, palenie się, jazdę konną i upadki z konia, jazdę na nartach, wyścigi, pościgi lub kraksy samochodowe.
Opis pracy
Kaskader filmowy występuje w różnego rodzaju przedsięwzięciach artystycznych i rozrywkowych, zawierających sceny niebezpieczne (zagrażające zdrowiu i życiu, a także narażające na utratę lub uszkodzenie mienia) bądź sceny trudne, wymagające wysokiej sprawności fizycznej i specjalnych umiejętności. Pracuje podczas realizacji filmów i widowisk telewizyjnych, reklam, spektakli w teatrze oraz pokazów kaskaderskich na żywo.
Głównym zadaniem kaskadera filmowego jest wykonywanie czynności kaskaderskich. Pracownik w tym zawodzie bierze udział w realizowaniu scen bójek, walk z bronią, skoków z dużej wysokości, upadków, jazdy konnej i upadków z konia, jazdy na nartach, wyścigów, pościgów, wypadków samochodowych bądź motocyklowych, akrobacji, scen z użyciem środków łatwopalnych oraz przedstawiających bezpośrednią styczność z nimi. W scenach tych najczęściej zastępuje aktorów odtwarzających role pierwszo-, drugo- i trzecioplanowe, ale może również występować w przewidzianej dla osoby o umiejętnościach kaskaderskich roli sprawcy lub ofiary gwałtownych, niebezpiecznych lub spektakularnych wydarzeń. W przypadku, gdy w scenie niebezpiecznej kaskaderowi filmowemu towarzyszy osoba, która sama nie posiada umiejętności kaskaderskich (np. aktor filmowy), pracownik w tym zawodzie powinien odpowiednio przygotować taką osobę do udziału w scenie – zdiagnozować potencjalne obszary i momenty ryzyka, zapoznać z nimi osobę towarzyszącą, przeprowadzić ją przez przedstawiane w scenie zdarzenia i monitorować jej stan.
W swojej pracy kaskader filmowy korzysta ze specjalistycznego sprzętu, za przygotowanie i eksploatację którego najczęściej sam odpowiada. Wśród wykorzystywanych przez niego urządzeń i narzędzi znajdują się takie, które umożliwiają i ułatwiają wykonywanie czynności kaskaderskich oraz zabezpieczają przed ich potencjalnie niebezpiecznymi skutkami.
Czynności kaskaderskie może wykonywać wyłącznie osoba, która posiada umiejętności odpowiednie do ich wykonywania, to znaczy taka, która przeszła stosowne szkolenia. Kolejnym wymogiem, który kaskader filmowy musi spełniać, jest posiadanie aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania czynności wymagających specjalnych umiejętności i jednocześnie szczególnej sprawności psychofizycznej. Kaskader filmowy powinien cechować się nie tylko wysoką sprawnością fizyczną, ale również psychiczną – dobrze radzić sobie ze stresem i napięciami psychicznymi, być wytrwały i zdyscyplinowany. Oprócz tego wymaga się od niego odwagi, ale również odpowiedzialności i umiejętności realnej oceny podejmowanego ryzyka oraz minimalizacji niebezpiecznych skutków podejmowanych działań. Kaskader filmowy powinien również charakteryzować się asertywnością, by w przypadku, gdy postawione mu zadanie kaskaderskie wykracza poza jego umiejętności albo jego zdaniem stwarza zbyt duże ryzyko, potrafił odmówić wykonania takiego zadania.
Jeśli kaskader filmowy wykonuje swoją pracę na zasadzie prowadzenia własnej działalności gospodarczej i nie współpracuje przy tym z indywidualnym menadżerem albo agencją aktorską, wówczas to na nim spoczywa obowiązek poszukiwania nowych zleceń i możliwości występów w filmach lub widowiskach. Może wiązać się to z koniecznością prowadzenia działań promocyjnych, na przykład z przygotowaniem własnej strony internetowej i zarządzaniem taką stroną lub profilem zawodowym w mediach społecznościowych. Ponadto na kaskaderze filmowym prowadzącym własną działalność gospodarczą spoczywa obowiązek samodzielnego wykonywania rozliczeń finansowych i podatkowych, chyba że te zadania zleci do realizacji wynajętym usługodawcom.
Sposoby wykonywania pracy
Pracownik w zawodzie kaskader filmowy wykonuje pracę polegającą m.in. na:
- poszukiwaniu planowanych realizacji filmów i widowisk zawierających sceny wymagające udziału kaskadera (samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji),
- zawieraniu umów obejmujących wykonanie określonych scen,
- zapoznawaniu się z rolą oraz ze scenariuszem
15 filmu lub widowiska,
- ustalaniu z reżyserem momentu zastąpienia aktora oraz innych szczegółów występu,
- uczestnictwie w przygotowaniu wymaganych środków technicznych (farby, spłonki
16, maty, materace, liny, zbiorniki z wodą itp.), rekwizytów i strojów,
- próbnym odgrywaniu scen, pozwalającym na sprawdzenie działania i niezawodności użytych środków technicznych oraz własnych możliwości odegrania zaplanowanej roli,
- odgrywaniu roli zgodnie z poleceniami reżysera,
- ocenianiu zagrożenia wynikającego z wykonywania określonego zadania,
- utrzymywaniu wysokiej kondycji fizycznej i psychicznej,
- przestrzeganiu zarządzeń oraz instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
WAŻNE:
Kaskader filmowy wykonuje pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, dlatego powinien na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę z tego zakresu. Kaskader filmowy może założyć własną działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług kaskaderskich.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się w sekcjach: 3.1. Zadania zawodowe oraz 3.2. Kompetencja zawodowa.
Warunki pracy
Kaskader filmowy wykonuje swoje obowiązki w różnych miejscach. O specyfice tych miejsc decydują poszczególne sceny w scenariuszu filmu, widowiska telewizyjnego bądź reklamy oraz koncepcja reżysera.
Kaskader filmowy może pracować w halach zdjęciowych, ale również w wynajętych na potrzeby kręcenia filmu, widowiska telewizyjnego lub reklamy pomieszczeniach użytkowych, takich jak magazyny, hale fabryczne, pałace, zamki, mieszkania, sklepy, garaże i inne. Oprócz tego kaskader może pracować na wolnym powietrzu, w przestrzeniach otwartych, takich jak autostrady, przestrzenie miejskie (ulice, place), przestrzenie naturalne (akweny, lasy, tereny górskie) itp.
Ze względu na różnorodność miejsc, w których kręcone są zdjęcia filmowe, kaskader filmowy musi być przygotowany na konieczność długiego przebywania poza miejscem swojego zamieszkania i na wyjazdy, w tym również za granicę, do krajów, w których mogą panować trudne warunki klimatyczne.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.1. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie.
Wykorzystywane maszyny i narzędzia pracy
Kaskader filmowy w działalności zawodowej wykorzystuje m.in.:
- pomocnicze środki techniczne, takie jak np. farby, spłonki,
- sprzęt specjalistyczny do efektów kaskaderskich, np. uprzęże kaskaderskie
18, airbag
1 do upadków z wysokości, batut
3 sportowy, materace gimnastyczne,
- sprzęt do efektów specjalnych, np. maszyny do dymu, odrzutnie pneumatyczne
10,
- sprzęt do łączności bezprzewodowej,
- sprzęt zabezpieczający przy wykonywaniu efektów samochodowych i motocyklowych, np. klatki antykapotażowe
9, pasy, kaski,
- sprzęt alpinistyczny i do prac na wysokości, np. liny, karabińczyki
6,
- sprzęt do pracy w wodzie i pod wodą, np. aparaty powietrzne, pianki neoprenowe
11, kamizelki wypornościowe,
- kostiumy i rekwizyty potrzebne do odegrania roli zgodnie ze scenariuszem i koncepcją reżysera,
- pojazdy przystosowane do wykonywania ewolucji kaskaderskich: motocykle, samochody, quady
13 i inne, potrzebne do odegrania sceny zgodnie ze scenariuszem i koncepcją reżysera,
- zabezpieczenia osobiste, takie jak np. ochraniacze stawów, kręgosłupa,
- komputer z dostępem do internetu i poczty elektronicznej (jeśli sam poszukuje planowanych realizacji filmów i widowisk).
Organizacja pracy
Kaskader filmowy nie ma normowanego czasu pracy. Czas ten jest uzależniony od liczby zawartych i realizowanych kontraktów na występy w filmie lub widowisku. Pomiędzy jednym a drugim kontraktem kaskader filmowy może przez wiele dni albo nawet tygodni nie wykonywać swojej pracy. W czasie tych przerw nie powinien jednak zapominać o konieczności wykonywania ćwiczeń i utrzymywania dobrej kondycji fizycznej.
Kaskader filmowy może wykonywać swoje obowiązki o różnych porach dnia i nocy, przez kilka lub kilkanaście godzin – o tym, po jakim czasie ma skończyć wykonywanie zadania, decyduje reżyser na podstawie efektów zadania i tego, czy są one zgodne z jego założeniami. Praca wykonywana w takim trybie nie może jednak naruszać postanowień Kodeksu pracy, ponieważ świeżość i przytomność umysłu stanowią warunek konieczny prawidłowego i bezpiecznego wykonania zadania przez kaskadera filmowego.
Kaskader filmowy swoje obowiązki może wykonywać indywidualnie lub zespołowo, we współpracy z grupą innych kaskaderów filmowych, jeśli tego wymaga realizowana scena filmowa. Osoby pracujące w grupie powinny darzyć się wzajemnym zaufaniem, ponieważ ponoszą odpowiedzialność za zdrowie pozostałych kaskaderów filmowych biorących udział w danym zadaniu.
Pracownik w tym zawodzie wykonuje polecenia i odpowiada bezpośrednio przed reżyserem filmu, kierownikiem planu lub przed kaskaderem filmowym-koordynatorem, którego zadaniem jest między innymi dobór i szkolenie kaskaderów do odgrywania poszczególnych scen.
Zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo pracy człowieka
Kaskader filmowy jest narażony na występowanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Czynniki te mają charakter:
- psychofizyczny sprowadzają się przede wszystkim do obciążeń nerwowo-psychicznych, takich jak obciążenie emocjonalne i stres, wynikające z konieczności podejmowania ryzykownych czynności w ramach wykonywania obowiązków zawodowych,
- fizyczny wiążą się z wykonywaniem ryzykownych czynności, akrobacji, inscenizowaniem walk lub wypadków.
Zagrożenia fizyczne w pracy kaskadera filmowego mogą wiązać się między innymi:
- ze złamaniami i zwichnięciami kończyn,
- z amputacjami
2 urazowymi,
- z oparzeniami termicznymi,
- ze zranieniami ostrymi przedmiotami służącymi jako rekwizyty filmowe,
- z podtopieniami (jeśli sceny kręcone są w wodzie),
- z obrażeniami wewnętrznymi,
- z urazami kręgosłupa, na przykład wskutek upadku z dużej wysokości bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Ze względu na dużą ilość zagrożeń, w trakcie wykonywania pracy kaskader filmowy powinien być wyposażony w niezbędne zabezpieczenia osobiste (ochraniacze stawów, korpusu, kręgosłupa, kask i inne), a także w specjalistyczny sprzęt ułatwiający wykonywanie zadania oraz chroniący przed potencjalnie niebezpiecznymi skutkami.
WAŻNE:
W związku z występującymi zagrożeniami w pracy kaskadera filmowego szczególnie ważne są planowanie i organizacja pracy zgodne z:
– zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
– zasadami przeciwpożarowymi.
Wymagania psychofizyczne
Dla pracownika wykonującego zawód kaskader filmowy ważne są:
w kategorii wymagań fizycznych
- silna budowa ciała,
- bardzo wysoka ogólna wydolność fizyczna,
- sprawność układu sercowo-naczyniowego,
- sprawność układu oddechowego,
- sprawność układu mięśniowo-szkieletowego,
- sprawność narządu wzroku (m.in. ostrość wzroku, widzenie barw, widzenie stereoskopowe, widzenie zmierzchowe),
- sprawność narządu słuchu,
- sprawność zmysłu równowagi;
w kategorii sprawności sensomotorycznych
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- ostrość słuchu,
- ostrość wzroku,
- spostrzegawczość,
- zręczność rąk,
- brak lęku przed wysokością,
- refleks;
w kategorii sprawności i zdolności
- koncentracja i podzielność uwagi,
- rozumowanie logiczne,
- wyobraźnia przestrzenna,
- zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
- zdolność analizowania sytuacji i podejmowania ryzyka,
- współdziałanie i współpraca w zespole (grupie),
- zdolność opanowania technik relaksacyjnych i koncentracyjnych;
w kategorii cech osobowościowych
- odwaga,
- odpowiedzialność,
- cierpliwość i wytrwałość,
- rozwaga,
- asertywność,
- odporność na działanie pod presją czasu,
- gotowość do pracy w niebezpiecznych warunkach środowiskowych,
- wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny,
- wytrzymałość na długotrwały wysiłek psychiczny.
Więcej informacji znajduje się w sekcjach: 3.3. Kompetencje społeczne; 3.4. Profil kompetencji kluczowych dla zawodu.
Wymagania zdrowotne
Kaskader filmowy musi charakteryzować się bardzo wysoką sprawnością fizyczną. Pod względem wysiłku fizycznego praca w tym zawodzie należy do prac bardzo ciężkich. Wśród przeciwwskazań do wykonywania pracy w zawodzie kaskader filmowy znajdują się:
- niepełnosprawność fizyczna każdego typu,
- choroby psychiczne i upośledzenie umysłowe, ze względu na ciążącą na kaskaderze filmowym odpowiedzialność za zdrowie i życie swoje oraz innych osób na planie filmowym.
Aby wykonywać zawód, kaskader filmowy musi posiadać aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania czynności, które wymagają specjalnych umiejętności i jednocześnie szczególnej sprawności psychofizycznej.
WAŻNE:
O stanie zdrowia i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania zawodu orzeka lekarz medycyny pracy.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.4. Możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zawodzie.
Wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
W zawodzie kaskader filmowy nie ma formalnych wymagań dotyczących poziomu i kierunku wykształcenia, choć według prawa czynności kaskaderskie można powierzać wyłącznie osobom posiadającym umiejętności odpowiednie do ich wykonywania. Niezbędne umiejętności można uzyskać na specjalistycznych kursach i szkoleniach z zakresu technik kaskaderskich, organizowanych przez szkoły kaskaderów filmowych, szczególnie takie, które posiadają nieformalne patronaty organizacji branżowych filmowców lub instytucji kultury odpowiedzialnych za rozwój kinematografii.
Przydatne może być również ukończenie studiów I lub II stopnia na kierunkach sport lub wychowanie fizyczne, oferowanych przez akademie wychowania fizycznego.
Tytuły zawodowe, kwalifikacje i uprawnienia niezbędne/preferowane do podjęcia pracy w zawodzie
W zawodzie kaskader filmowy nie istnieją formalne tytuły zawodowe, kwalifikacje czy uprawnienia zawodowe. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, czynności kaskaderskie należy jednak powierzać wyłącznie osobom posiadającym umiejętności odpowiednie do ich wykonywania, w szczególności osobom, których umiejętności zostały potwierdzone dokumentem wydanym na podstawie przepisów prawa. Mimo że w rozporządzeniu nie zostały wymienione rodzaje takich dokumentów, należy uznać, że posiadanie umiejętności odpowiednich do wykonywania czynności kaskaderskich mogą potwierdzać:
- uprawnienia instruktora techniki jazdy bądź licencja kierowcy rajdowego,
- uprawnienia instruktora dyscypliny sportu.
Zgodnie z w/w rozporządzeniem, kaskader musi również posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania czynności, które wymagają specjalnych umiejętności i jednocześnie szczególnej sprawności psychofizycznej.
Nieformalnym sposobem potwierdzenia umiejętności odpowiednich do wykonywania czynności kaskaderskich może być ukończenie szkoleń z zakresu:
- sztuk walki różnego rodzaju (np. boks, jiu-jitsu
5, karate
7, kick-boxing
8),
- wspinaczki sportowej,
- akrobatyki sportowej,
- spadochroniarstwa,
- pracy na wysokości,
-
stuntu motocyklowego
17.
Szkoleniem, które w najszerszym zakresie przygotowuje do wykonywania zawodu, jest specjalistyczne szkolenie z zakresu technik kaskaderskich oferowane przez szkoły kaskaderów filmowych.
Podjęcie pracy w zawodzie ułatwia ponadto znajomość języka obcego w mowie i w piśmie (np. języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub rosyjskiego), która zwiększa możliwości zatrudnienia kaskadera filmowego przy realizacji filmów i widowisk zagranicznych lub o międzynarodowym charakterze.
Więcej informacji znajduje się w sekcji: 4.2. Instytucje oferujące kształcenie, szkolenie i/lub potwierdzanie kompetencji w ramach zawodu.
Możliwości rozwoju zawodowego i awansu
W zawodzie kaskader filmowy nie występuje tradycyjna ścieżka awansu zawodowego, ale dla osób wykonujących tę pracę rozwój zawodowy może oznaczać:
- wzrost liczby ofert zatrudnienia przy realizacji filmów i widowisk kaskaderskich,
- otrzymywanie ofert zatrudnienia przy realizacji filmów i widowisk kaskaderskich o szczególnie prestiżowym charakterze, na przykład takich, które są tworzone przez uznanych reżyserów, również zagranicznych.
Możliwość dalszego rozwoju zawodowego można uzyskać poprzez:
- doskonalenie swoich umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zakresu sztuk walki i sportów ekstremalnych, przydatnych w wykonywaniu zadań zawodowych,
- wykonywanie zleceń umożliwiających zdobywanie w środowisku filmowym coraz większej renomy i popularności,
- po uzyskaniu doświadczenia zawodowego i zdobyciu niezbędnych kompetencji, podjęcie pracy w zawodzie pokrewnym kaskader filmowy-koordynator; do zadań osoby zatrudnionej w tym zawodzie należy między innymi szkolenie innych kaskaderów filmowych, opracowywanie planu zabezpieczeń kaskaderskich na planie filmowym, przygotowywanie scen zawierających czynności kaskaderskie itp.; wykonywanie tego zawodu wiąże się również z większą odpowiedzialnością i wymaga dużego doświadczenia w zakresie technik kaskaderskich,
- rozszerzenie swoich kompetencji zawodowych poprzez podejmowanie kształcenia i/lub szkolenia w zawodach pokrewnych: zawodnik dyscypliny sportu, trener sportu lub statysta.
Możliwości potwierdzania kompetencji
Obecnie (2019 r.) w zawodzie kaskader filmowy nie ma możliwości formalnego potwierdzenia kompetencji zawodowych. Taka możliwość istniała przed rokiem 2005 i na rynku pracy nadal funkcjonują osoby posiadające nabyte wówczas licencje dokumentujące kwalifikacje do wykonywania zawodu kaskadera filmowego, które teraz mogą stanowić nieformalne potwierdzenie posiadanych umiejętności.
Możliwe jest potwierdzanie kompetencji przydatnych do wykonywania zawodu kaskader filmowy poprzez ukończenie szkoleń lub zdobycie uprawnień instruktora kursów z zakresu sztuk walki, sportów ekstremalnych, pracy na wysokości itp.
Nieformalnym potwierdzeniem kompetencji jest również wpis do internetowej bazy polskich kaskaderów filmowych (niemającej jednocześnie statusu oficjalnego spisu osób uprawnionych do wykonywania pracy w zawodzie), który można uzyskać po ukończeniu specjalistycznego szkolenia z zakresu technik kaskaderskich.
Więcej informacji można uzyskać w Bazie Usług Rozwojowych https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl oraz Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl
Osoba zatrudniona w zawodzie kaskader filmowy może rozszerzać swoje kompetencje zawodowe w zawodach pokrewnych:
Nazwa zawodu pokrewnego
zgodnie z Klasyfikacją zawodów i specjalności
|
Kod zawodu
|
Zawodnik dyscypliny sportu
|
342102
|
Trener sportu
|
342207
|
Kaskader filmowy-koordynator
|
343906
|
Statysta
|
962202
|